O zdrowiu

Trenuj mądrze jesienią

Jesień kojarzy nam się zazwyczaj z deszczem, mgłą, brakiem słońca i niskimi temperaturami, które wpływają na obniżenie naszego nastroju. Dodatkowo krótsze dni i dłuższe wieczory nie zachęcają nas do treningów. Przekładamy je, znajdujemy wymówki aż w końcu z nich rezygnujemy.

Ruch sprzyja poprawie odporności, ale także zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i obniża prawdopodobieństwo złamań. Dla większości z nas aktywność fizyczna pomaga utrzymać prawidłową masę ciała, dlatego dobrze jest nie dać się jesiennej chandrze i mimo to korzystać z uroków tej pory roku, bo nie oznacza ona jedynie opadów atmosferycznych i zimnych wieczorów. Obniżenie temperatury (10-20˚C) często wręcz sprzyjają do uprawiania sportu na zewnętrz, ponieważ nie doprowadza on do przegrzania i osłabienia organizmu.

Zadbaj o minerały

Dla osób uprawiających bieganie, jazdę na rowerze, nordic walking, czy jazdę na rolkach bardzo ważne jest, aby zatroszczyć się o odpowiednią podaż składników wspierających układ ruchu.

Na które składniki powinno się zwrócić szczególną uwagę? Mamy ich kilka, więc poniżej opisujemy te najważniejsze:

  • kolagen – magazynowanyjestw stawach, kościach, skórze, zębach, więzadłach oraz powięziach, czyli w miejscach, które są narażone na mechaniczne przeciążenia
  • siarczan chondroityny – dzięki niemu wytwarzana jest substancja amortyzująca ruch, wpływająca na elastyczność stawów
  • wapń – składnik mineralny uczestniczący w procesie skurczu mięśnia; jego małe zasoby mogą spowodować nieoczekiwane skurcze częściej, niż to się zwykle zdarza, zwłaszcza w nogach i okolicy pleców; niedobór tego składnika sprzyja odwapnieniu kości (osteopenia lub osteoporoza)
  • witaminę D – której objawem niedoboru może być osłabienie funkcji i siły mięśni

Nie zapomnij o magnezie

Poza składnikami wymienionymi wyżej, bardzo ważne jest, aby nie zapomnieć o magnezie. Jest on jednym z najcenniejszych pierwiastków w organizmie. Bierze udział w kluczowych procesach zapewniających prawidłowe funkcjonowanie.

Niedobory tego składnika mogą prowadzić do:

  • zaburzeń rytmu serca (kłucia w okolicy serca u osób aktywnych fizycznie)
  • bolesnych skurczów mięśni
  • obniżenia koncentracji
  • zmęczenia i znużenia

Braki magnezu mogą być nieprzyjemne w skutkach, dlatego dobrze, aby osoby intensywnie trenujące lub przygotowujące się do większego wysiłku fizycznego, pamiętały o tym, aby uzupełniać magnez.

Kolejne jesienne miesiące na pewno dostarczą nam niższych temperatur i dłuższych wieczorów, ale to nie powód, by rezygnować ze sportu, który ma na nasze organizmy zbawienny wpływ. Stąd planując nasze aktywności nie zapominajmy o racjonalnej diecie oraz odpowiedniej suplementacji, która wesprze nas w jesiennej walce o zdrowie.

Udostępnij: