O zdrowiu

Jak wzmocnić serce? Poznaj preparaty, które wspomogą Twoje serce!

Serce bije około 2,5 miliarda razy w ciągu przeciętnego życia człowieka, co łącznie daje ponad 170 milionów litrów przepompowanej krwi. W spoczynku, u zdrowej osoby, w ciągu jednej minuty serca przetacza ponad 5 litrów krwi. Jest to organ, który pompuje krew w całym ciele przez naczynia układu krążenia. Krew zarówno dostarcza tlen z płuc do innych narządów i tkanek, jak i usuwa dwutlenek węgla do płuc. Krew dostarcza również pokarm z układu pokarmowego oraz hormony z gruczołów dokrewnych. Podobnie komórki naszego układu odpornościowego przemieszczają się w krwiobiegu w poszukiwaniu infekcji, a krew zabiera produkty przemiany materii organicznej do nerek i wątroby, aby je usunąć. U ludzi serce jest mniej więcej wielkości dużej pięści i waży od około 280 do 340 gramów u mężczyzn i około 230 do 280 gramów u kobiet.

Choroby sercowo-naczyniowe są główną przyczyną śmierci na całym świecie. Szacuje się, że w 2019 r. z powodu chorób układu krążenia zmarło 17,9 mln osób na świecie, co stanowi 32% wszystkich zgonów. Spośród tych zgonów aż 85% było spowodowanych zawałem serca i udarem mózgu.

 

Jakie są czynniki ryzyka chorób układu krążenia?

Twój styl życia może zwiększyć ryzyko chorób serca.

  • Spożywanie diety bogatej w tłuszcze nasycone, tłuszcze trans i cholesterol wiąże się z powstaniem ryzyka chorób serca i powiązanymi stanami, takimi jak miażdżyca. Również zbyt duża ilość soli (sodu) w diecie może podnieść ciśnienie krwi.
  • Brak wystarczającej aktywności fizycznej może prowadzić do chorób serca. Może również zwiększać ryzyko wystąpienia innych schorzeń, które są czynnikami ryzyka, w tym otyłości, wysokiego ciśnienia krwi, wysokiego poziomu cholesterolu i cukrzycy. Regularna aktywność fizyczna może obniżyć ryzyko chorób serca.
  • Picie nadmiernej ilości alkoholu może podnieść poziom ciśnienia krwi i  zwiększyć ryzyko chorób serca. Zwiększa również poziom trójglicerydów we krwi.
  • Palenie papierosów wpływa na serce i naczynia krwionośne i pozostaje jedną z najczęstszych przyczyn chorób serca, których można uniknąć. Palenie przyczynia się do gromadzenia się blaszek miażdżycowych w tętnicach, zwiększa ryzyko powstawania zakrzepów krwi, obniża poziom tlenu we krwi i sprawia, że serce pracuje ciężej. W rzeczywistości palacze są dwa razy bardziej narażeni na atak serca lub udar i dwa razy częściej umierają z ich powodu. Rzucenie palenia zmniejsza ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

 

Choroba serca jest główną przyczyną śmierci zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Choroby serca mogą wystąpić w każdym wieku, ale ryzyko rośnie wraz z wiekiem.

 

Wsparcie dla serca

Biorąc pod uwagę całą pracę, jaką wykonuje serce, aby utrzymać cię w zdrowiu, ważne jest, aby pomyśleć o tym, jak w zamian za to utrzymać i wspierać zdrowie tego organu.

Po pierwsze, zaleca się uprawianie sportu przez co najmniej 30 minut dziennie, ponieważ aktywność fizyczna może pomóc w zapobieganiu chorobom serca i innym przewlekłym chorobom. W rzeczywistości, jeśli nie ćwiczysz, prawdopodobieństwo zachorowania na serce jest ponad dwukrotnie większe niż u osoby, która to robi.

Ważne jest również stosowanie zbilansowanej diety, w tym  spożywanie pokarmów z dobrymi źródłami błonnika i tłuszczów nienasyconych. Włącz do swojej diety tłuste ryby, takie jak makrela i łosoś, ponieważ obie te ryby są bogate w tłuszcze omega-3, które mogą chronić Cię przed niewydolnością serca. Ważne jest również spożywanie owoców i warzyw, dlatego pamiętaj, aby przyjmować pięć posiłków dziennie. 

Bez względu na to, czy jedzenie jest przygotowywane w domu, zamawiane w restauracji lub przez Internet, możesz przestrzegać wzorca żywieniowego zdrowego dla serca. Przed spożyciem posiłku przeczytaj listę składników  na etykietach żywności pakowanej, aby wybrać te, które mają mniejszą zawartością sodu, cukrów i tłuszczów nasyconych.

Aby zachować zdrowe serce nie pal, nie używaj e-papierosów ani produktów tytoniowych lub nikotynowych – i unikaj biernego palenia.

 

Wybierz zdrowe tłuszcze

Kiedy używasz tłuszczów do gotowania, wybieraj tłuszcze jednonienasycone, takie jak oliwa z oliwek lub olej rzepakowy. Awokado jest również dobrym źródłem tłuszczów jednonienasyconych. Tłuszcze wielonienasycone i kwasy tłuszczowe omega-3 to również dobry wybór dla twojego zdrowia.  Tłuszcze wielonienasycone znajdują się w orzechach i nasionach. Tłuszcze omega-3 znajdują się w rybach, takich jak tuńczyk i łosoś. Olej rybi jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, w tym kwasu eikozapentaenowego (EPA) i dokozaheksaenowego (DHA), który przyczynia się do utrzymania prawidłowego funkcjonowania mózgu i utrzymania prawidłowego widzenia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca spożywanie 1-2 porcji ryb tygodniowo. Dzieje się tak, ponieważ kwasy tłuszczowe omega-3 w rybach zapewniają wiele korzyści zdrowotnych, w tym ochronę przed wieloma chorobami. Jeśli jednak nie jesz dużo tłustych ryb, suplementacja oleju rybiego może pomóc w uzyskaniu wystarczającej ilości kwasów tłuszczowych omega-3.

Spożywanie tłuszczów nienasyconych może pomóc w poprawie poziomu cholesterolu poprzez zmniejszenie złego (LDL) cholesterolu i zwiększenie dobrego (HDL) cholesterolu. Niski poziom cholesterolu LDL może pomóc obniżyć ryzyko chorób serca.

Bardzo ważne jest, aby unikać się tłuszczów trans. Tłuszcze trans znajdują się zwykle w przetworzonej żywności i przekąskach.

Udostępnij: